Akıllı Lensler (Multifokal-Linsen) Avantajları Ve Çeşitleri Nelerdir?

FORGOT YOUR DETAILS?

Akıllı Lensler
(Multifokal-Linsen)
Avantajları Ve Çeşitleri Nelerdir?

Multifokal lens, aynı anda hem yakın hem de uzağı görebilme özelliği ile karakterize edilir ve kendisini özel bir göz içi lensi olarak tanımlar.

Çok Odaklı Lenslerin Avantajları

  • Yakın zamana kadar hem uzak görme (miyopi) hem de yakın görme (hipermetropi) için göz problemleri için 2 ayrı gözlük kullanılıyordu. Daha sonra bu duruma hem uzak hem de yakın görmeye olanak sağlayan tek bir gözlükle çözüm bulunmaya çalışıldı. Ancak gelişen teknoloji sayesinde multifokal gözlük camları - akıllı camlar - hem görme hem de kişisel konfor açısından önemli bir pozitif katkı sağlamıştır.
  • Göz içi merceğindeki halkalar sayesinde hem yakını hem uzağı görme imkanı vardır. Multifokal lensler, gözlük veya kontakt lens ihtiyacını azaltır veya ortadan kaldırır.
  • Bu lenslerin en önemli özelliklerinden biri katarakt ameliyatı olması gereken hastaların katarakttan kurtulması ve uzak ve yakın görme sorununa çözüm getirmesidir. Bu, tedavi edilen hasta için çok büyük bir avantajdır.
  • ​Kısa bir açıklama ile katarakt konusunu ele almak gerekirse: yaşla birlikte lens şeffaflığını kaybeder ve katarakt oluşumuna neden olur. Katarakt eritilerek cerrahi olarak çıkarılır ve yerine yapay bir lens takılır.
  • Göz içi lens prosedürü standart katarakt prosedürü ile aynıdır.
  • Multifokal lens yöntemi ile tedavi için gözbebeği boyutu veya mevcut diğer göz hastalıkları gibi önemli detaylar büyük önem taşımaktadır.
  • Gerekli tüm test ve kontrollerin ardından tedavi uzmanı, hasta için ideal lens seçimini yapar. Lens ömür boyu gözde kalır.
  • Hastanın işlemden hemen sonra günlük hayatına dönebileceği şekilde tasarlanan akıllı lensler, işlemi basitleştirir ve kısaltır.

Göz İçi Lens Çeşitleri ve İşlevleri Nelerdir?

Monofokal lensler: Adından da anlaşılacağı gibi, bunlar uzun mesafeli görüş için kullanılan tek odaklı lenslerdir, ancak yakın görüş için gözlük gereklidir.

Bifokal lensler: Bu, gözlüksüz hem yakın hem de uzak görüş sağlar, ancak 40 cm ile 2 metre arasındaki mesafe görülemez.

Üç Odaklı Lensler: Üç odaklı lensler oldukları için kesin çözümler sunar. Mesafe sınırlaması olmadan (40cm - 2 metre) görmek mümkündür.

Bu lenslerin bir diğer ayırt edici özelliği de gözü güneşin zararlı ışınlarından ve yaşa bağlı hastalıklardan korumalarıdır. Trifokal lensler, 50 yaş ve üstü kataraktı olan kişilerde kullanılır. İstisnai durumlarda, 40 yaş üstü bazı hastalarda Lasik gibi lazer tedavileri uygun değildir. Yakın ve uzak görüş gözlüğü kullanmak istemezlerse, katarakt oluşmadan önce yakın görme bozulursa katarakt ameliyatı yapılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP