Burun Estetiği (Rinoplasti Ameliyatı) | First Class Esthetic

FORGOT YOUR DETAILS?

Burun Estetiği
(Rinoplasti Ameliyatı)

rinoplasti-ameliyatı

Ri̇noplasti̇ Tari̇hi̇

Rinoplasti kelimesinin kökeni Yunancadır ve Almanca’daki “rhinis” ve “plattein” kelimelerinin birleşiminden oluşturulmuştur: biçimlendirmek, biçimlendirmek, biçimlendirmek. Rinoplastinin kökeni Mısır ve Hindistan’da MS 600 yılına kadar uzanmaktadır. O yıllarda özellikle kırık burunları tedavi etmek için kullanılan rinoplastinin ilk kaydı, Eski Mısır’ın Edwin Smith Papirüsünde bulunur. 5. yüzyılda Sushruta adında ünlü bir doktor yanaktan deri alarak burun rekonstrüksiyonunu geliştirmiş ve bu başarıları Sushruta Samhita yöntemi olarak yayınlamıştır.

15. yüzyılda, rinoplasti eski Hint uygulamalarından ilham aldı. Yanaklardan ve alından cilt kayması ile 1442’de Sicilyalı cerrah Branca tarafından yeniden kaydedildi. Bir başka İtalyan burun ameliyatı tekniği, kol bölgesindeki yumuşak dokuları çıkarmak, Gaspare Tagliacozzi tarafından De Curtorum Chirurqia adlı eserinde anlatılmaktadır. 18. yüzyılda Alman cerrah Carl von Graefe “Indische Technik der Nasal Reconstruction” başlıklı bir makale yayınlamış ve “rinoplasti” kelimesini ilk kez bu yazıda kullanmıştır. Rinoplasti ilk olarak burnun dışından, alın ve yanaklardan deri itilerek yapılan kesilerle yapılırken, J. Roe burun içinden ameliyatlar yapmaya başladı. 1898’de Jacques Joseph, rinoplastiye bugünkü şeklini vermek için kemik ve kıkırdak parçalarını kullandı.

Ri̇noplasti̇ Nedir?

Rinoplasti (burun estetiği), kişinin yüzünün yapısına uygun olarak veya burnunun estetik görünümünden memnun olmayan hastaların isteği üzerine genetik veya dış etkenlerden kaynaklanan deformasyonları düzelten burun ameliyatıdır. Burun estetiği ameliyatı, estetik memnuniyetsizliğin yanı sıra solunum problemleri için de önemli bir uygulamadır.

burun estetiği(nose-aesthetics)

Ri̇noplasti̇ Uygulama Türleri̇

Pri̇mer Ri̇noplasti̇

Primer rinoplasti, şekil bozuklukları nedeniyle yapılan bir burun estetiği işlemidir. Burunda genetik veya dış etkenlerden kaynaklanan şekil bozukluklarının giderilmesi için ameliyat yapılır. Primer rinoplastide hastanın isteğine ve yüz yapısına göre burun köprüsü törpülenir, kıkırdak küçülür veya kısaltılır.

Septori̇noplasti̇

Septorinoplasti, burun estetiğinde solunum problemlerini çözmek ve burnun şeklini düzeltmek için kullanılır. Bu operasyonda nefes alma güçlüğünün nedeni belirlenir, burun şekli düzeltilir ve kemer ve kıkırdak eğriliklerine müdahale edilerek nefes alma sorunu giderilir.

Uç Plasti̇ği̇ – Burun Ucu Düzeltmesi̇

Tipplasti, kemiğe dokunmadan sadece kıkırdağın ameliyat edildiği ve gerektiğinde burun ucunun şeklinin değiştirildiği bir rinoplasti şeklidir.

Konkotomi̇

Konkotomi, nefes almayı kolaylaştırmak için burun konkalarının (konka burunlarının) boyutunu küçültmeyi amaçlayan bir operasyondur.

Septoplasti̇

Septoplasti, estetik kaygılar olmaksızın sadece kişinin nefes alma problemlerini gidermek amacıyla yapılan bir burun estetiği türüdür. Bu ameliyat sadece kişinin burnundaki burun etlerini, polipleri veya semptomları etkileyerek nefes almasını kolaylaştırır.

Kompli̇ke Ri̇noplasti̇

Revizyon olarak da bilinen komplike rinoplasti, daha önce yapılan rinoplastiden sonra, çeşitli nedenlerle solunum probleminin giderilemediği veya istenilen şekle ulaşılamadığı durumlarda yapılan ikinci bir rinoplastidir.

Sıvı Ri̇noplasti̇

Sıvı rinoplasti, ameliyatsız bir rinoplasti türüdür. Bu tip rinoplasti ile burun sadece dışarıdan enjeksiyonlarla tedavi edilir ve burundaki deformasyon bu şekilde giderilir. Buruna enjekte edilen dolgu zamanla dağılacağı için bu yöntem geçici bir seçenektir. Bu yöntem ile burundaki kırışıklıklar, kontur sorunları ve burun uçlarının sarkması giderilebilir.

Burun Düzeltme Türleri̇

Açık Ri̇noplasti̇

Açık rinoplasti, kemik eğriliği, revize cerrahi, burunda iri et, kıkırdak çökmeleri, burun uçlarında sarkma gibi estetik ve sağlık işlemleri için genellikle tercih edilen tekniktir.

Kapalı Ri̇noplasti̇

Bu rinoplasti tekniği ile kesiler burun içinden yapılır. Halk arasında “izsiz burun ameliyatı” olarak bilinir. İyileşme süreci açık rinoplastiden daha hızlıdır ve iz kalma olasılığı çok azdır.

Açık Ri̇noplasti̇ Mi̇ Yoksa Kapalı Ri̇noplasti̇ Mi̇ Terci̇h Edi̇li̇r?

Hangi tekniğin kullanılacağına, yapılacak müdahalenin türüne bağlı olarak ilgili doktor karar verir.

Burun Onarımından Önce Nelere Di̇kkat Edi̇lmeli̇di̇r?

 • Kişinin sağlığı kontrol edilerek burun estetiğine uygun olup olmadığına karar verilir.
 • Ameliyattan bir gün önce kan tahlilleri yapılacak ve kişiye ameliyattan 8 saat önce hiçbir şey yiyip içmemesi söylenecektir.
 •  Kan dolaşımı sağlığı ve iyileşme sürecini hızlandırmak için kişinin bir süre sigara içmemesi önerilir.
 •  Ameliyattan en az iki gün önce kan sulandırıcı, vitamin ve bitki çayları başta olmak üzere düzenli olarak alınan ilaçlardan kaçınılmalıdır.

Burun Şekli̇ Sonrası Nelere Di̇kkat Edi̇lmeli̇di̇r?

 • Rinoplastiden sonraki ilk dört gün hasta dik oturmalı yani başı yukarıda istirahat etmelidir.
 • İşlemden iki gün sonra ödem ve şişmeyi önlemek için buz kullanılmalıdır.
 • Bol su tüketilmeli
 • Ağır sporlar yapılmamalı ve yük taşınmamalıdır.
 • Çarpmalardan veya düşmelerden kaçının.
 • Doktorun talimatlarına uyulmalı ve önerilen ilaçlar alınmalıdır.
 • Burun içinin iyileşmesini hızlandırmak için hidrojen peroksit ile temizlik yapılması önerilir.
 • Rinoplasti sonrası ilk defa direkt güneş ışığından kaçınılmalı ve korunmak için güneş kremi kullanılmalıdır.
Rinoplasti(nose-aesthetics)

Sıkça Sorulan Sorular

Burun Tami̇r İçi̇n Ki̇mler Uygun?

 • Genetik veya harici malformasyonlardan etkilenen kişiler.
 • Nefes alma güçlüğü çeken kişiler
 • Burunda konka olarak tanımlanan fazla doku nedeniyle nefes almakta güçlük çeken veya polip veya septum eğriliği gibi tıbbi rahatsızlıkları olan kişiler.
 • Burun ucu düşük, burun delikleri farklı büyüklükte, kemik eğriliği veya kıkırdak hasarı olan kişiler rinoplasti için uygundur.

Burun Tami̇r İçi̇n Ki̇mler Uygun Deği̇ldi̇r?

 • Psikolojide “vücut dismorfik bozukluğu” olarak bilinen özgüven sorunu yaşayan kişiler burun estetiği için uygun değildir.Bu kişiler işlemden sonra da mutlu olmazlar.
 • Uyku apnesi olan kişiler nefes alma sorunları nedeniyle burun estetiğine uygun değildir.
 • Kan pıhtılaşması burun ameliyatına engel olan hastalıklardan biridir.

Burun Esteti̇ği̇ Sonrasi İyi̇leşme Süreci̇ Ne Kadardır?

Süre kişiden kişiye değişir. Ameliyattan bir hafta sonra tamponlar çıkarılır ve normal yaşama dönüş hızlanır. Kişi sosyal ve profesyonel yaşamına devam edebilse de tam sonuç alma süresi bir yıldır.

Burun Esteti̇ği̇ Ağrılı Bi̇r İşlem Mi̇di̇r?

Herkesin ağrı algısı farklıdır. Rinoplasti anestezi altında yapılan bir operasyon olduğu için operasyon sırasında herhangi bir ağrı hissedilmez. Kişinin ağrı eşiğine bağlı olarak sonraki süreç dayanılmaz ağrılara yol açabilir.

Ri̇noplasti̇den Ne Kadar Sonra Başka Bi̇r Operasyon Yapılabili̇r?

Burun estetiği sonrası tam iyileşme süreci bir yıl sürdüğü için ikinci bir operasyon için en az bir yıl beklenmesi önerilir.

Burun Esteti̇ği̇nden Sonra Ne Zaman Gözlük Takabi̇li̇rsi̇ni̇z?

Daha önce de belirtildiği gibi burun estetiği sonrası iyileşme süreci 1 yıldır. Ameliyattan sonraki ilk 6 ay gözlük kullanılmaması önerilir. Burnun şekline zarar vermemek için bu dönemde burnun basınç ve darbelerden korunması önemlidir.

Ri̇noplasti̇ Öncesi̇ Yeni̇ Burun Şekli̇ni̇ Görmek Mümkün Müdür?

Rinoplasti öncesinde, tedaviyi uygulayan kliniğin teknolojik yapısına bağlı olarak, bir simülasyon aracılığıyla yüze en uygun burun şeklini görmek mümkündür.

2022 Burun Esteti̇ği̇ Fi̇yatları

Burun estetiği fiyatları seçilen tesise, doktora ve yapılan ameliyatın türüne göre değişmektedir. Detaylı bilgi ve fiyat talepleriniz için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Ri̇noplasti̇ni̇n Sağlık Turi̇zmi̇ndeki̇ Rolü

Burun düzeltmeleri için yurt dışından talep yüksek. Bu kadar yüksek talep ile İstanbul’da burun estetiği en popüler ve güvenilir şehirler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. İstanbul’da burun estetiği ameliyatlarının tercih edilmesinin nedeni öncelikle kaliteli, doğal ve güzel sonuçları, deneyimli cerrahları ve uygun fiyatlarıdır. Türkiye, rinoplasti konusunda her zamankinden daha fazla güvenilen ve aranan bir hale geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP