Diş Estetiği | First Class Esthetic

FORGOT YOUR DETAILS?

Diş Estetiği

türkiyede-dis-estetigi

Diş Estetiği Nedir?

Diş estetiği, ağzın yapısına bağlı olarak dişlerin kusurlu, eğri, küçük, büyük, renksiz veya asimetrik olduğu durumlarda estetik bir görünüm elde etmek için yapılan işlemler olarak tanımlanmaktadır. Dişler saklanması zor bir özellik olduğundan, insan benlik saygısının büyük bir parçasıdır. Konuşurken, gülerken, fotoğraf çekerken veya film çekerken simetrik, beyaz ve düzgün dişlerin psişe ve özgüven üzerindeki olumlu etkisi göz ardı edilemez.

Bu nedenle dişlerinin görünümünden veya renginden memnun olmayan birçok kişi güzel bir gülüşe, ağız yapısına uygun diş boyutlarına ve ten rengine uygun beyazlığa sahip olmak için estetik diş hekimliği yaptırır. Diş estetiği, sadece güzel bir görünüm veya beyaz dişler için değil aynı zamanda diş ve ağız sağlığı için de kullanılan, son zamanların en önemli estetik uygulamalarından biridir. Diş estetiği son zamanlarda “gülüş estetiği” olarak da anılmaya başlamıştır.

“Gülüş Estetiği” Çeşitleri :

  • Porselen kronlar
  • Zirkon kronlar
  • Laminat kuronlar (yaprak kuronlar)
  • Porselen kaplı dişler
  • Zirkonyum kaplı dişler

 

Porselen Kronlar

Bu işlemde kişinin doğal diş yapısına uygun olarak diş yüzeyine hammaddesi porselen olan bir malzeme ile taçlandırılır.

Estetik ve sağlık amaçlı kullanılan porselen kaplama, hafif ve orta dereceli diş eğrilikleri, eksik dişlerin tedavisi, dolgu ile tedavi edilemeyen diş kırıkları, renklenme ve şekil bozuklukları, diş çekimi için kullanılabilir.

diş (teeth) estetiği

Porselen Kronlar Nasıl Uygulanır?

Öncelikle porselen ile kaplanacak dişler özel bir alet yardımıyla temizlenir. Temizlenen dişler, kaplamayı tutturmak için 0,5-0,7 mm inceltilir. Doktor inceltilmiş dişlerin bir ölçüsünü alır. Alınan ölçü laboratuvara gönderilir ve takılan porselen kronlar üretim sürecine girer. Bu süre ortalama 10-15 gün arasındadır. Ezilmiş dişlerin dış etkenlerden etkilenmemesi için hastaya geçici kaplamalar yapılır.

Porselen kaplamalar hazırlandıktan sonra doktor tarafından uygunluğu kontrol edilir, düzeltme gerekiyorsa düzeltilir ve porselen dişler yerleştirmeye hazır olduğunda cilalanmak üzere tekrar laboratuvara gönderilir. Kullanıma hazır porselen kuronlar, özel bir yapıştırıcı kullanılarak hastanın dişlerine yapıştırılır. İşlem tamamlandıktan sonra anestezinin etkisi geçtikten ve ortalama 2 saat süren yeme-içme bariyeri sona erdikten sonra hasta kısıtlama olmaksızın yeni porselen kronlarla hayata başlayabilir.

Porselen kronların ortalama kullanım ömrü 10 yıldır. Bu süre sonunda aynı işlemler tekrarlanır, tekrar ölçü alınır ve ayarlanır ve doktor tarafından yeni kronlar yerleştirilir. Porselen kaplamalar da tıpkı kendi dişleriniz gibi dış etkenlerden etkilenir. Bu nedenle kuronların kendi dişleriniz gibi bakılması, düzenli olarak temizlenmesi ve darbelerden korunması önemlidir. Porselen kaplama sonrası oluşabilecek hafif karıncalanma ve ağrı normaldir. Bu, doktorun önerdiği ağrı kesicilerle kolayca tedavi edilebilir.

Zirkonyum Kronlar

Zirkonyum kaplamaların geçmişte diş estetiğinde yaygın olarak kullanılan metal destekli kaplamanın evrimi olduğu söylenebilir. Zirkonyum kaplamalar, metal kaplamalara göre daha uzun süre dayanması ve opaklık, diş etlerine uyum sağlayamama gibi olumsuzlukların oluşmaması nedeniyle dünyanın en çok tercih edilen diş estetiği uygulaması haline gelmiştir.

Zirkonyum kaplamalar %100 diş eti dostudur, diş eti hastalığına neden olmaz, sıcağa ve soğuğa karşı dayanıklıdır. Çok fazla çay, kahve veya sigara tüketen kişilerde dahi ağız kokusu oluşmaz, leke veya renk değişikliği olmaz.

Zirkonyum Kaplama Nasıl Yapılır?

Zirkonyum kaplamaların uygulama süreci dişlerin taşlanması ve kesilmesi ile başlar. Kesilen dişlerin soğuk ve sıcaktan zarar görmemesi veya etkilenmemesi için doktor tarafından sağlanan geçici kaplamaların kullanılması önemlidir. Dişler kesildikten sonra doktor ölçülerini alır ve özel alçı yapılır. Elde edilen ölçü laboratuvara gönderilerek kişinin ağız ve diş yapısına göre hazırlanır. Hazırlanan zirkonyum dişler denenir ve gerekli düzeltmeler yapıldıktan sonra cilalanmak üzere laboratuvara geri gönderilir.

Bu işlem tamamlandıktan sonra kullanıma hazır zirkonyum kaplamalar dişlerin üzerine yerleştirilir ve özel bir yapıştırıcı ile sabitlenir. Zirkonyum kaplamalar, dayanıklılıkları ve uzun ömürleri nedeniyle günümüzde en popüler diş estetiği türüdür. Doğru uygulama ve dikkatli kullanım ile ömür boyu kullanım sağlayabilirsiniz. İşlem lokal anestezi altında yapıldığından işlem sırasında herhangi bir ağrı hissedilmez.

Anestezi etkisini yitirdikten sonra ağrı oldukça normaldir, hastanın ağrı eşiğine göre değişir ve doktorun önerdiği ilaçlarla kolaylıkla kontrol altına alınır. Zirkonyum kaplamaların toplam işlem süresi 7-10 gün arasındadır. 10 günlük sürecin sonunda hasta rüya gibi düzgün, beyaz ve dayanıklı dişlere sahip olacaktır.

Laminat Kronlar

Yaprak diş kaplamaları olarak da bilinen laminat kaplamalar, dişlerin ön yüzeylerine yapıştırılan porselenden yapılmış bir tabakadır. Lamine kuronlar, kırık dişleri onarmak veya tamamen estetik nedenlerle, beyazlatmanın yeterince etkili olmadığı durumlarda, ön dişleri güzelleştirmek veya varsa renk değişikliklerini düzeltmek için kullanılabilir. Lamine kuronlar uygulanmadan önce mevcut dişlerin tedavi edilmiş olması önemlidir.

Laminat Kuronlar Nasıl Kullanılır?

Öncelikle dişlerin gerektiği kadar tedavi süreci tamamlanır. Herhangi bir hastalık veya şikayetin olmadığı muayene edildikten sonra dişlerin dıştan tedavisi yapılır, hastanın tam istekleri öğrenilir ve ölçüleri alınır. Laminat kuronlarda dişler törpülenerek hafifçe inceltilir. Laboratuvarda istenilen beyazlık derecesinde ince porselenden hazırlanan yaprak kronlar ustalıkla yerine yapıştırılır. Genellikle ön dişlerdeki şekil bozuklukları için kullanılırlar.

Laminat kaplama lokal anestezi altında yapıldığından işlem sırasında ağrı hissedilmez. Doktor tarafından reçete edilen ağrı kesicilerin alınması, bakımın rahat geçmesi için yeterlidir. Laminat kuronların işlemi ortalama 2-3 saatte tamamlanır. Laminat kuronlar ince porselen malzemeden yapıldığı için günlük kullanımda dikkatli ve dikkatli olmak önemlidir.

Darbelerden ve çok sert yiyeceklerden kaçınmak laminate kuronların ömrü ve dayanıklılığı açısından dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir. Ortalama faydalı ömür, kişinin bakım ve bakımına bağlı olarak 5-10 yıl arasındadır.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP