Mide Balonu (Gastrogastrik Balon) | First Class Esthetic

FORGOT YOUR DETAILS?

Mide Balonu
(Gastrogastrik Balon)

Gastrogastri̇k Balon Nedi̇r?

Mide balonu, adından da anlaşılacağı gibi, içi sıvı veya hava ile doldurulmuş balon şeklinde, mavi tıbbi sınıf silikon bir malzemedir. Mide balonu endoskopik olarak mideye yerleştirilir ve şişirilir. Vücut kitle indeksi 27-40 arasında olan ve ameliyatsız kilo vermek isteyen kişilerde uygulanan bir işlemdir. Yerleştirilen balon mideyi küçülterek kişinin daha az yemesine neden olur ve yiyeceklerin mideyi daraltarak geçişini yavaşlatır, daha sonra açlık hissinin yerleşmesine neden olur. İşlemin başarısı için önemli bir faktör, hastanın tükettiği kaloriyi bir beslenme uzmanı yardımıyla hesaplamasıdır. Mide balonunun kullanım ömrü 4,5-6 ay veya bir yıldır. Bu süre kişinin vücut kitle indeksi, vermek istediği kilo miktarı ve beslenme alışkanlıklarına göre belirlenir. Mide balonu ile mevcut vücut ağırlığının %15-30’u kısa sürede kaybedilebilmektedir. Amaç kas değil yağ yakmak. Bu, hastanın iradesine, ayrıca tedavi eden uzmana ve destekleyici beslenme uzmanına bağlıdır. İşlem sonrasında hastanın midesi küçülecek, beslenme uzmanı yardımıyla beslenme alışkanlıkları düzelecek ve kalori ihtiyacı belirlenecektir. Mide balonu çıkarıldıktan sonra hasta bu yeni alışkanlıklarını sürdürürse sonuç kalıcı olacaktır.

Mi̇de Balonu Çeşi̇tleri̇

  • Medsil Balon: Bir Rus üreticinin Türkiye’de en çok kullanılan, vücutta 6 ay kalabilen mide balonudur. Sızdırmazlık oranı çok yüksektir.
  • Orbera Balonu: Vücutta 12 ay kalabilen Amerikan marka mide balonudur.
  • Spatz 3 Balon: Mide içine yerleştirildikten sonra gerektiğinde şişip söndürülebilen tek balon çeşididir. 12 ay için uygundur.
  • Allurion Elips Balon: Yutulan ve mideye yerleştirilen tek balon türüdür.
  • Anestezi veya endoskopi gerekmez. Takıldıktan 4-5 ay sonra midede erir ve ekstraksiyona gerek kalmadan vücuttan atılır.
Mide Balonu(gastric-balloon)

Gazbalon Hangi̇ Durumlarda Kullanılır?

Diyette başarılı, spora hevesli olmayan, ameliyat istemeyen veya tıbbi durumu ameliyata izin vermeyen, kilolarından rahatsız olan ve vücut kitle indeksi 27-40 arasında olan kişiler uygundur. Kişinin kilo vermesi gerekiyorsa bazen ameliyattan önce bir mide balonu yerleştirilir.

Gazgaz Balonu Ne Zaman Yerleştirilemez?

Mide balonu uygulaması hamilelerde, kortizon tedavisi görenlerde ve ülser, gastrit, kanser gibi mide rahatsızlıkları olan kişilerde ve vücut kitle indeksi 27’nin altında olan kişilerde kullanılmaz. Daha önce mide ameliyatı olmuş ve kan pıhtılaşma bozukluğu olan kişiler de mide balonu uygulamasına uygun değildir.

Sıkça Sorulan Sorular

Mi̇de Balonu İçi̇n Yaş Sınırı Var Mı?

Mide balonu uygulaması için kişinin 18 yaşını doldurmuş ve fiziksel gelişimini tamamlamış olması gerekmektedir. Herhangi bir üst yaş sınırı yoktur, kişinin sağlığı yerindeyse ve kilo verme hedefi varsa uygulamanın önünde hiçbir engel yoktur.

Herkes Gastri̇k Balonu İçi̇n Uygun Mu?

Fazla kilolarından rahatsız olan, sağlık veya estetik nedenlerle kilo vermek isteyen ve sağlık durumu bu uygulamaya engel olmayan tüm erkek ve kadınlara mide balonu uygulanabilir.

Mi̇de Balonu Yerleşti̇rmek Ne Kadar Sürer?

Balonun mideye yerleştirilmesi yaklaşık 10-15 dakika sürer.

Mi̇de Balonu Takıldıktan Sonra İyi̇leşme Süreci̇ Ne Kadar Sürer?

Mide balonu cerrahi bir işlem olmadığı için işlemden hemen sonra hasta taburcu edilir ve normal hayatına dönebilir. İşlemden sonraki ilk birkaç gün hafif ağrı, bulantı, kusma ve kramp gibi belirtiler normaldir. Bu balonun mideye uyumu ile alakalıdır.

Mi̇de Balonu Patlayabi̇li̇r Mi̇?

Mide balonu patlamaz. Ancak nadir durumlarda mide aşırı asit salgılarsa perforasyon meydana gelebilir. Hasta idrarında mavimsi bir renk değişikliği fark ederse, bir doktora görünmek önemlidir.

Yerleşti̇ri̇len Balon Vücuda Zararlı Mı?

Mide balonları dünya çapında güvenle kullanılmaktadır. Vücuda zarar vermeyen medikal silikon malzemeden üretilmiştir. Mide adaptasyonu sırasında hafif yan etkiler oluşabilse de bunlar kolaylıkla tedavi edilir.

Mi̇de Balonu Uygulaması Kalıcı Mıdır?

Başarı ve kalıcılık kişinin iradesine bağlıdır. Mide balonu midede kaldığı sürece hasta düzenli beslenme alışkanlığını benimser ve böylece hafif kilo verir. Balon çıkarıldıktan sonra yeme alışkanlıkları değiştirilmezse ve sağlıklı beslenmeye devam edilirse uygulama kalıcıdır. Ancak hasta eski alışkanlıklarına dönerse midenin genişlemesi ve tekrar kilo alımının olması elbette mümkündür.

Mi̇de Balonu Nasıl Çıkarılır?

Endoskopik işlemle mideye yerleştirilen mide balonu da midedeki balon söndürüldükten sonra endoskopik işlemle ağızdan çıkarılır. Bu işlem yaklaşık 15 dakika sürer.

Mi̇de Balonu Genel Anestezi̇ İle Mi̇ Yoksa Lokal Anestezi̇ İle Mi̇ Takılır?

Bu operasyon genel anestezi altında yapılır.

Gastrobalon Fiyatları 2022

Mide balonu fiyatları kullanım süresine, doktorun deneyim ve uzmanlığına, hastanenin teknolojik donanımına göre değişiklik gösterebilir. Detaylı bilgi ve fiyat talepleriniz için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Gastronomi̇ Balonunun Güzelli̇k Turi̇zmi̇ndeki̇ Önemi̇

Nitelikli tıp uzmanları, ileri teknolojik donanıma sahip hastaneleri, işlerinde uzman ve memnuniyet odaklı olması ve uygun fiyatlar sunması nedeniyle Türkiye, mide balonu için dünya çapında popüler bir destinasyondur. Uzman doktorları ve lüks hastaneleri, beş yıldızlı otelleri ve mide balonu işlemleri için kişiye özel transfer hizmeti sunan acenteleri ile İstanbul bunun merkezidir. Fazla kilo ve obezite sorunu evrenseldir. Bu nedenle bahsedilen faydalar, Türkiye’yi mide balonu işlemlerinde en popüler ülkeler listesinin başına yerleştiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP