Dökülen Saçlara Ne Yapmalı? | First Class Esthetic

FORGOT YOUR DETAILS?

Dökülen Saçlar

Dökülen Saçlara Ne Yapmalı?

Dökülen saçlara ne yapmalı sorusu, saç dökülmesi problemleri yaşayanların bir çözüm bulmak için yaptıkları aramalarda kullanılan ifadelerin başında gelmesi ile birlikte birçok yol göstermektedir. Bu arama sonucunda listelenen sonuçlar, onlarca yöntem ve ürün içermektedir. Söz konusu durum, kafa karışıklığı yaşanması sonucunda yanlış adımlar atılmasına neden olabilmektedir. İstenmeyen bir durum ile karşılaşmamak adına, bu noktada bilinçli kararlar almak, büyük önem taşımaktadır.

Dökülen saçlara ne yapmalı diye sorulacak olur ise bu aşamada yapılması gereken en mantıklı adım; alanında uzman bir doktora görünmek olacaktır. Saç dökülmesi için farklı yöntemlere başvurmadan önce dökülmenin altında yatan sebeplerin saptanması gerekmektedir. Dökülme fark edildiği zaman çok geç kalınmadan bir doktor ile iletişime geçilerek, muayene ve gerekli tahlillerin yapılması sağlanmalıdır. Daha sonra gerekli olan işlemler, hasta ile birlikte karar verilerek, bu çerçevede netleştirilmektedir.

Saç Dökülmesinin Sebepleri Nelerdir?

Saç dökülmesinin birçok sebebi bulunmaktadır. Bu yüzden altta yatan sebep bulunmadan yapılacak bir uygulama, başarısız sonuçlar alınmasına neden olabilmektedir. Aynı zamanda, bu testler yapılmadan çevreden duyulan, görülen bir işlemin doktor bilgisi haricinde bilinçsiz uygulanması; saçların aşırı yağlanması ya da kuruması, pullanma, kaşıntılı döküntüler, saç dökülmesinin hızlanması gibi durumlara sebebiyet verebilir.

Saç dökülmesinin sebeplerinden birkaçını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Genetik yatkınlık
  • Sistemik hastalıklar
  • Bazı ilaçlar
  • Yoğun stres
  • Zararlı alışkanlıklar
  • Hamilelik ve lohusa dönemi
  • Kıl gelişimi ile ilgili bozukluklar
  • Yetersiz beslenme
  • B12,D vitamini gibi vitamin eksiklikleri
  • Aşırı ısıya maruz bırakılan, yıpratıcı saç işlemleri

Sıralanan maddeler dışında da birçok faktör, saç dökülmesine sebep olabilmektedir. Herkesin fizyolojik yapısının farklı olduğu göz önünde bulundurulduğunda, birçok farklı sebep ve bu sebepleri ortadan kaldıracak birçok yöntem bulunmaktadır. Tüm bu sürecin sağlıklı ilerlemesi, doktor kontrolü ve doktor gözetiminde tedavi, uygulama şarttır.

Doğal Yöntemler Saç Dökülmesini Tersine Çevirir Mi?

Saç dökülmesi problemleri için ilk başvurulan yöntemlerden olan doğal maskeler, karışımlar gibi ürünler, çoğunlukla geçici çözümler sunması ile birlikte, saç yapısı ve diğer unsurlar bilinmeden uygulanması, dudumu daha kötü hale getirebilmektedir. Hindistan cevizi, zeytinyağı, badem yağı, yumurta, sarımsak, limon, elma sirkesi gibi doğal ürünler miktar ve saç tipi göz önünde bulundurulmadan kullanıldığında, saça zarar vermektedir.

Saç dökülmesi sonucunda saçlı alanlarda açılmalar meydana gelmektedir. Bu açılmalar için doğal yöntemler ya da kozmetik ürünlerden sonuç beklemek, çoğunlukla hem uzun süre gerektiren hem de istenen sonuca ulaşmayan uygulamalar olarak ifade edilebilmektedir. Saç dökülmesinin kesin ve kalıcı çözümü olarak, saç ektirme işlemi olarak görülmektedir.

Doktor kontrolünde yapılacak muayene sonrası saç ektirmeye uygun olduğu belirlenen hastaya yapılacak saç ektirme işlemi, ömür boyu kalıcılık sağlamaktadır. Tüm bu süreçte doğru adımlar atmak, daha sağlıklı bir süreç geçirilmesinin yanı sıra, dökülme problemini çözerek yaşam kalitesini yükseltmeye katkı sağlamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP