Donör Bölge (Verici Alan) | First Class Esthetic

FORGOT YOUR DETAILS?

Donör Bölgesi

Donör Bölge (Verici Alan)

Donör bölge saç ekimi işleminde gerekli saç köklerinin temin edildiği alana verilen addır.  Bu donör bölge;

  • Erkeklerde; iki kulak arası ense, sakal ve nadiren göğüs
  • Kadınlarda; sadece ensedir.

​Ense her zaman ilk donör bölge olarak tercih edilir. Bunun nedeni, ensede yer alan saç köklerinin dökülmeye karşı dirençli olmasıdır. Seyrekliği ya da açıklığı kapatmak için ense bölgesinin yetersiz kaldığı durumlarda yukarıda belirttiğimiz diğer bölgeler donör alan olarak tercih edilmektedir.

Donör bölgenin tespitindeki ilk aşama, saç yoğunluğunun analizidir. Bu analiz ciddi ve detaylı bir inceleme gerektirir. Donör bölgenin tespiti, saç ekimi işlemini gerçekleştirecek uzman tarafından yapılmalıdır.

Donör bölgenin tespiti yapılırken; köklerin kaliteleri, kalınlık ve sıklıkları dikkate alınan en önemli detaylardandır.

Donör Bölge İle İlgili Önemli Hususlar

  • Donör bölge belirlenirken yapılması gereken analiz ve kontrollerin uzman kişiler tarafından büyük bir titizlik ve özenle yapılması gerekir. Çünkü donör bölgenin belirlenmesi ve greftlerin (saç köklerinin) alınması cerrahi bir operasyondur.
  • Donör bölgedeki saç yoğunluğu, saç ekimi işleminin sonucu açısından önemlidir.
  • Donör bölgeden, 0.6-0.8 mm çaplı mikro motorlar yardımıyla greftler alınmaktadır. Greft alımı yapılacak donör alandaki kök kalınlıkları ile mikro motor ucu kalınlığının da aynı olması önemli bir faktördür.
  • Fue Yöntemi Saç Ekimi yazımızda detaylıca aktardığımız gibi, donör bölgeden alımı yapılan kökler özel solüsyonlara konularak korunmalıdır. (Fue Yöntemi Saç Ekimi yazımızı Fue Saç Eki̇mi̇ linkine tıklayarak okuyabilirsiniz.)
  • Donör bölgeden alım yapılırken saç köklerine özen gösterildiği kadar çevresindeki saçlara da aynı dikkat ve özenin gösterilmesi gerekir.
  • Mikro motordaki 0.6, 0.8 mm çapındaki ince uçlar sayesinde donör bölgede gözle görülür bir iz kalmaz.
  • Donör bölge iyileşme süresi ortalama 15 gündür.
  • Saç ekiminde doğru donör bölgenin doğru belirlenmesi, sağlıklı ve doğal saç ekimi işleminin yapılmasında kullanılan yöntem ve cihazların önemi ne kadar büyükse, bu işlemleri yapacak kişinin gerekli eğitimleri almış, yeterli tecrübeye sahip, uzman kişiler olmasının önemi de bir o kadar büyüktür.

Az önce de belirttiğimiz gibi, saç ekimi işlemi herhangi bir kişi tarafından yapılacak basit bir işlem değil aksine çok önemli cerrahi bir operasyondur. First Class Esthetic olarak uzman kadromuz, hijyenik kliniğimiz ve modern ekipmanlarla sizlerin hizmetinizdeyiz.

İşimiz ticaret değil, sizin sağlığınız ve mutluluğunuz...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP