Erkeklerde Mevsimsel Saç Dökülmesi Hangi Aylarda Olur | First Class Esthetic

FORGOT YOUR DETAILS?

erkeklerde-Mevsimsel-Saç-Dökülmesi-Hangi-Aylarda-Olur

Erkeklerde Mevsimsel Saç Dökülmesi Hangi Aylarda Olur

Erkeklerde Mevsimsel Saç Dökülmesi

Erkeklerde mevsimsel saç dökülmesi hangi aylarda olur gibi bir soru, hastalar tarafından yoğun olarak sorulmaktadır. Mevsimsel saç dökülmesi, genelde sonbahar – kış aylarında gerçekleşirken, bahar ve yaz aylarının gelmesiyle birlikte saçlarda bir canlılık meydana gelecektir. Buna göre Eylül, Ekim, Kasım, Aralık, Ocak, Şubat aylarındaki belirli miktarlarda meydana gelen saç dökülmesi, mevsimsel saç dökülmesi olarak ifade edilebilmektedir. Ancak belirtmek isteriz ki, bahar ve yaz aylarında saç dökülmesi durur demek doğru olmaz.

Bu nedenle eğer bu yönde şüpheleriniz varsa, mutlaka doktorunuzla görüşmeniz ve bu anlamda yardım istemeniz gerekmektedir. Saç dökülmesi ciddi boyutlardaysa, bunun için ayrı bir tedavi yöntemi belirlenecektir. Bu nedenle ilgili tedavinin bir an önce başlaması adına mutlaka doktorunuza danışmanız ve süreci başlatmanız gerekmektedir.

Mevsimsel Saç Dökülmesi Nasıl Anlaşılır

Mevsimsel saç dökülmesi, kişilerin yoğun olarak yaşadığı ve saç dökülmesi hastalığıyla karıştırdığı durumlardır. Mevsimsel dökülmeler, hemen her kişide gerçekleşebilir ve endişelenmeye mahal vermeden geçmektedir. Bu nedenle hangi dökülmelerin mevsimsel dökülme olduğunu belirlememiz gerekmektedir. Bunun için aşağıdaki yöntemleri benimseyebilirsiniz.

  • Öncelikle saçlarınızı tepe noktasında toplayın ve avucunuza alın.
  • Daha sonra 5 defa saçlarınızı çok da sert olmayacak bir şekilde çekiniz.
  • Elinizdeki saç sayısı burada önem kazanacaktır.

Eğer elinizde kalan saç sayısı 15 tel ve daha üzeri ise, mutlaka doktora gitmeniz gerekmektedir Bu rakamın altında kalan dökülmeler, mevsimsel sayılabilmektedir. Bu noktada korkulacak bir şey bulunmamaktadır. Ancak bu rakamın üzerine çıktığı takdirde ciddi bir saç dökülmesi problemi ile karşı karşıyasınız demektir. Bu nedenle erkeklerde mevsimsel saç dökülmesi hangi aylarda olur şeklinde kendiniz araştırma yapmak yerine, mutlaka bir doktora görünmeniz ve bir süreç gerekiyorsa, bunu en kısa zamanda başlatmanız gerekmektedir. Doktora gitmediğiniz her an, kelleşme ya da saç seyrekliği problemine yaklaşıyorsunuz demektir. Erken teşhis, hemen her hastalıkta olduğu gibi saç dökülmesinde de çok önemlidir.

Saç Dökülmesi Tedavisi

Saç dökülmesi mevcutsa ve eğer mevsimsel değilse, bunun için bir tedavi yönteminin belirlenmesi gerekmektedir. Doktorunuz öncelikle saç dökülmesinin sebeplerini araştıracak ve buna uygun bir tedavi yöntemi benimseyecektir. Hormonal kaynaklı dökülmelerde hormonları dengelediğiniz takdirde dökülme duracaktır. Yine aynı şekilde cilt hastalığından kaynaklı olarak dökülme mevcutsa, bu hastalığın tedavisiyle saç dökülmesi de duracaktır.

Bu ve bunun gibi altta yatan sebepler araştırılması gerekmektedir. Sadece genetik saç dökülmelerinde herhangi bir tedavi yöntemi mevcut olmayıp, saç dökülmesinin şiddeti ve hızı düşürülebilmektedir. Yani genetik kaynaklı dökülmelerde saç dökülmesi engellenememektedir.

Eğer kelleşme meydana geldiyse bu durumda saç ekimi, tedavi yöntemi olarak benimsenecektir. Saç ekimi, kelleşme problemine kalıcı çözüm getirdiği için ilgili operasyonlardan sonra saçlarınızda bir daha dökülme meydana gelmeyecektir. Bunun için en yakın sağlık kuruluşuna gidip doktorunuzdan randevu talep edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP