Kellik (Alopesi) Neden Meydana Gelir? Sebepleri ve Tedavisi

FORGOT YOUR DETAILS?

alopesi-kellik

Kellik (Alopesi) Nedenleri ve Tedavileri

Kellik Neden Meydana Gelir?

Kişiler, saç dökülmesine maruz kaldıktan sonra bunu engelleyemedikleri takdirde kellik meydana gelmektedir.

Peki, kellik neden meydana gelir?

Yapılan araştırmalara göre kelliğin sebepleri genetik ve genetik olmayan faktörlere bağlı olarak gelişmektedir. Buna göre ilgili durumun birçoğu genetik kökenli gelişmektedir. Yani aile bireylerinde, özellikle babanızda kellik ya da annenizde saç seyrekliği problemi varsa, sizdeki bu durum yüksek ihtimalle genetik kaynaklıdır.

Ancak yine de ilgili durumun doktor tarafından doğru bir şekilde teşhis edilmesi gerekmektedir. Tedavi yöntemleri de hastalığın ya da ilgili durumun neden kaynaklandığına göre değişiklik gösterecektir.

Neticede normal saç dökülmesi sınırında dökülmeler olağan kabul edilirken, bu sınırı aştığı takdirde doktor kontrolü şarttır.

Bunu anlayamıyorsanız, yine de doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Sürece doktorunuzu dâhil etmek, yapabileceğiniz en etkili iş olacaktır. Bunun için en yakın sağlık kuruluşundaki hekiminizden randevu alabilirsiniz.

Saç Dökülmesi Sebepleri

Kelliğin asıl nedeni saç dökülmesi olduğundan dolayı, saç dökülmesinin nedenlerine bakılması gerekmektedir. Bunun için detaylı bir şekilde araştırma yapabilir ya da doktorunuzdan ilgili durumunuzun teşhis edilmesini talep edebilirsiniz. Aşağıdaki maddeler kellik neden meydana gelir sorusunun yanıtını oluşturmaktadır.

  • Kellik problemi genetik ya da genetik olmayacak şekilde meydana gelebilmektedir. Vakaların büyük bir çoğunluğunu genetik kaynaklı saç dökülmeleri oluşturmaktadır. Genetik saç dökülmesi, durdurulamasa da çeşitli yöntemlerle dökülmenin şiddeti ve hızı azaltılabilmektedir. Genetik saç dökülmesinin kesin tedavi yöntemi saç ekimidir.
  • Genetik olmayan faktörlerden ilki, bir cilt rahatsızlığının olması durumudur. Eğer saç dökülmesine neden olacak bir cilt rahatsızlığı varsa, bu rahatsızlığın ortadan kaldırılmasıyla beraber saç dökülmesi de duracaktır.
  • Hormonal dengesizlikler, saç dökülmesine neden olabilmektedir. Dolayısıyla hormonal dengeyi sağlayıcı tedavi yöntemiyle birlikte dökülme de duracaktır.
  • B12, D Vitamini gibi vitamin eksikliklerinin mevcut olması da saç dökülmesine neden olabilir. İlgili vitaminlerin takviyesi sonucunda saç dökülmesinde büyük azalmalar meydana gelecektir.
  • Stres, genetik olmayan faktörler arasında en yayın görülen durumdur. Dolayısıyla stresi azaltıcı etki gösterecek tedavi yöntemleriyle birlikte saç dökülmesi de sonlanacaktır.
  • Saç spreyi, jöle, saç boyası vb. kimyasal ürünlerin saçlarda yoğun olarak kullanılması da direkt olarak saç dökülmesinin sebepleri arasında yer alır. Bu maddelerin kullanımına son verilmesi ya da azaltılmasıyla birlikte, saç dökülmesi de sonlanacaktır.

Saç Dökülmesi Tedavi Yöntemleri

Saç dökülmesinin çok çeşitli tedavi yöntemleri mevcuttur.

Yukarıdaki maddelerde de açıklandığı üzere saç dökülmesinin neden olduğu anlaşıldığında ve bu nedene dair tedavi çalışmaları yürütüldüğünde ve başarılı sonuç alındığında saç dökülmesi de durmaktadır.

Dolayısıyla saçlarınızda büyük bir dökülme mevcutsa, doktora giderek ilk etapta dökülmenin genetik olup olmadığına karar verilmesi gerekmektedir.

Eğer genetikse kesin çözüm olarak saç ekimi önerilir; genetik değilse, ilgili unsurların yok edilmesiyle tedavi gerçekleşmiş ve saç dökülmesi sonlanmış olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP