Saç Dökülmesinin Nedeni Nedir | First Class Esthetic

FORGOT YOUR DETAILS?

Saç-Dökülmesinin-Nedeni-Nedir

Saç Dökülmesinin Nedeni Nedir

Saç Dökülmesinin Neden Olur?

Saç dökülmesinin nedeni nedir gibi bir soru, hastalar tarafından sıklıkla araştırılmaktadır. Saç dökülmesinin birçok nedeni olabilir. Bunun altında yatan sebepler, mutlaka doktor kontrolünde teşhis edilmelidir. Kendi araştırmalarınız sonucunda bir karara vararak tedavi amacıyla hiçbir şey yapmayınız. Doktorunuz, bu konudaki uzman bir kişi olduğundan dolayı, ona güvenebilirsiniz. Saç dökülmesinin sebeplerinin büyük bir çoğunluğu genetik sebeplere dayandırılmaktadır. Gerçekten de saç dökülmesi ve kellik üzerinde genetik faktörlerin önemli bir rolü bulunmaktadır. Buna göre, annenizde saç dökülmesi ya da babanızda kellik gibi bir problem varsa, sizdeki saç dökülmesinin sebebi genetik olabilir. Yine de en doğru şekilde bu durum doktor tarafından tespit edilecektir. Öte yandan konu hakkında detaylı araştırma yaparak sadece bilgi edinme amacıyla sonuçları okuyabilirsiniz.

Saç Dökülmesi Genetik Olmayan Sebepler

Saç dökülmesinin büyük bir çoğunluğu genetik faktörlerden kaynaklıyken, geriye kalan vakalar ise genetik olmayan faktörlerden kaynaklı olarak meydana gelmektedir. Buna göre genetik olmayan faktörlerin açıklanması ve saç dökülmesinin nedeni nedir gibi bir sorunun genetik olmayan açıdan cevaplanması gerekmektedir. Genetik olmayan faktörler şu şekildedir;

  • Hormonal dengesizlikler, saç dökülmesine neden olabilmektedir. Saç dökülmesinin hormon seviyelerinden kaynaklandığı durumlarda hormonal dengesizliklerin giderilmesiyle beraber saç dökülmesi de duracaktır. Buna göre doktorunuza danışıp sizdeki dökülmenin hormonal olup olmamasını tespit ettirmeniz gerekmektedir.
  • Cilt rahatsızlıkları, saç dökülmesine neden olan etkenlerden birisidir. İlgili rahatsızlık tedavi edildiği takdirde dökülme de sonlanacaktır.
  • Vitamin eksikliği, saç dökülmesinin en belirgin sebeplerinden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Saç dökülmesi, B12 ve D vitaminleriyle doğrudan ilişkilidir. Eğer bu vitamin değerlerinde bir düşme söz konusuysa, vitamin takviyesi ile beraber bu durum ortadan kaldırılacaktır.
  • Saç spreyi, jöle, briyantin, saç boyası gibi kimyasalların yoğun olarak kullanılması, saç dökülmesine neden olabilir. Bu kimyasalları olabildiğince az kullanmaya çalışınız.
  • Stres, en önemli saç dökülmesi sebeplerinden birisidir. Stres azaltıcı etkinliklerle bu durumun üstesinden gelebilirsiniz.

Saç Dökülmesi Tedavisi

Saç dökülmesi tedavisinde birçok yöntem mevcutken, genetik faktörlerin etkili olduğu durumda saç ekimi kesin çözüm olmaktadır. Ne kadar saç ekileceği, saç dökülmesinin durup durmadığı gibi konular, doktorunuz tarafından belirlenmelidir. Ancak kellik mevcutsa bu görüntünün asgari olarak ortadan kaldırılması için 3000 greft saç ekimi yeterli olabilmektedir. İstisnalar, bu ortalama değerlere dâhil değildir. Genetik olmayan faktörlerde ise saç dökülmesinin sebebi ne ise, o durum ortadan kaldırılarak saç dökülmesi tedavisi aslında yapılmış olmaktadır.

Ek olarak saç gürleştirici, saç çıkarıcı bazı serumlar, ilaçlar da verilebilir. Böylelikle kaybedilen saçlar tekrar kazanılabilmektedir. Tedavi yöntemi olarak araştırma yapmanız oldukça önemlidir ancak bitkisel tedavi adı altında kendi başınıza hiçbir şey uygulamayınız. Böyle yapmanız halinde sonuçlar itibariyle saçlarınızı riske atmış olacaksınız. Bunun yaşanmaması için mutlaka doktor tedavisi şart olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP