Saç Ekimi Sonrası Kızarıklık Nasıl Geçer? | First Class Esthetic

FORGOT YOUR DETAILS?

Saç-Ekimi-Sonrası-Kızarıklık-Nasıl-Geçer

Saç Ekimi Sonrası Kızarıklık Nasıl Geçer?

Saç Ekimi Sonrası Kızarıklık Nasıl Geçer?

Saç ekimi sonrası kızarıklık nasıl geçer ifadesi, dökülme ile doğan saç ekimi ihtiyacını karşılayarak uygulamayı yaptıran hastanın, ekim işlemi sonrasında karşılaşacağı kızarıklığın neden olduğu ve nasıl geçeceği yönündeki soru işaretlerini kapsamaktadır. Saç ekimi işlemi, steril şartlara uyum sağlayan bir ameliyathane ortamında, alanında uzman bir doktor tarafından gerçekleştirilmelidir. İşlemin başarısı ve sağlık açısından bir tehdit oluşturup oluşturmaması, tamamen bu unsura bağlıdır. Donanımsız yerlerde donanımsız kişiler tarafından yapılacak saç ekimi uygulaması, sağlığı ciddi ölçüde tehdit etmektedir.

Saç ekimi sonrasında karşılaşılan ve iyileşme süreci olarak adlandırılan dönemde meydana gelebilecek kabuklanmalar, kızarıklıklar gibi küçük değişimler, hastanın telaşlanmasına sebep olabilmektedir. İşlem sonrasında neler ile karşılaşılacağına dair doktorun paylaşacağı bilgiler, bu anlamda hastanın rahatlamasını sağlar. Saç ekimi sonrasında oluşan kızarıklık; hastanın ten rengine göre değişmek ile birlikte yaklaşık iki, üç hafta sonunda geçmektedir. Beyaz tenli hassas cilde sahip olanlar için bu süre, birkaç ayı bulmak ile birlikte, doktor ile iletişim halinde kalınarak endişenin önüne geçilebilmektedir.

Saç Ekimi Sonrası Kızarıklık Neden Olur?

Saç ekimi sonrası kızarıklık nasıl geçer sorusundan önce kızarıklığın neden oluştuğunu bilmek, bu yönde rahatlatıcı olabilmektedir. Ekim yapılacak kafa derisi alanında çok sayıda ve çok minik delikler açılmaktadır. Donör bölge olarak adlandırılan ense bölgesinden alınan greftler, bu minik deliklere transfer edilerek, saç ekimi işlemi gerçekleştirilmiş olmaktadır. Söz konusu işlem uygulanması sırasında kanal olarak adlandırılan minik deliklerden kan sızıntısı olabilmektedir. Bu durum normal olmak ile birlikte, endişe verici düzeyden çok uzak bir seviyededir.

Kan sızıntıları sonucunda, saç derisinde ekim yapılan alan, saç kökü inceliğinde kabuk bağlar. Bu kabuklar, birkaç hafta içinde döküldükten sonra saç köklerinde nokta şeklinde kızarıklıklar meydana gelmektedir.  Tüm bu süreçte yaşanan söz konusu reaksiyonlar, iyileşme sürecinin bir parçasıdır ve endişe verici anormallikler söz konusu değildir. Hastanın ten rengi göz önünde bulundurularak yapılacak bilgilendirmelerde; işlemin nasıl yapıldığı, işlem sonrası karşılaşılacak reaksiyonların neler olacağı yönünde her soru işareti giderilmektedir. Hasta, bu şekilde rahat bir iyileşme süreci geçirmektedir.

Saç Ekimi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç ekimi sonrasında işlemin uygulama başarısı kadar, hastanın da özeni ve dikkati oldukça önemlidir. Hastanın tavsiyelere uyması hem tedavinin başarısını hem de rahat bir iyileşme süreci geçirmesini doğrudan etkilemektedir. Saç ekimi işlemi sonrasında dikkat edilmesi gereken birkaç konu, şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • İşlem sonrasında birkaç hafta boyunca saç derisini direkt yağmurdan uzak tutmak gereklidir.
  • Direkt güneş ışığından kaçınmak, bu anlamda oldukça önemlidir.
  • Saç ekimi yapılan saç derisi bölgesinin terlemesinin önüne geçmek, iyileşme sürecinde önem gösterilmesi gereken diğer unsurdur.
  • Saç ekimi işlemi sonrası ilk bir ay boyunca ağır sporlar gibi zorlayıcı her türlü hareketten kaçınılmalıdır.
  • İşlem yaz mevsiminde yapılmış ise mevsim boyunca saç derisini güneş ışığından korumak gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP