Liposuction (Yağ Aldırma) Nedir? Teknikleri Nelerdir?

FORGOT YOUR DETAILS?

Liposuction (Yağ Aldırma) Nedir? Teknikleri Nelerdir?

liposuction-fat-removal

Li̇posucti̇on (Esteti̇k Yağ Aldırma) Nedi̇r?

Liposuction, hastanın fazla kilolu olmadığı ancak bölgesel yağ birikiminin egzersiz veya diyetle giderilemediği durumlarda tercih edilen bir yağ aldırma operasyonudur. Plastik cerrahinin bir parçası olan bu cerrahi işlemde, cilt altına yerleştirilen ince kanüller kullanılarak vücuttaki fazla yağ dokusu serbest bırakılır ve vakum yöntemiyle vücuttan uzaklaştırılır.

Vücut şeklinin daha estetik ve güzel bir görünüme kavuşması için hem erkekler hem de kadınlar liposuction uygular. Liposuction yaptırmak isteyen kişilerin bilmesi gereken en önemli detay, liposuction’ın estetik bir zayıflama ameliyatı olmadığıdır. Amaç, kişinin görsel olarak rahatsız edici bulduğu istenmeyen yağ dokusunu gidermek ve bölgeye daha estetik ve güzel bir görünüm kazandırmaktır. Sağlık durumu şartları sağlayan herkes liposuction yaptırabilir. Hamile ve emziren kadınlar hariçtir. Ancak hastanın 18 yaşını doldurmuş olması ve fiziksel gelişiminin tamamlanmış olması gerektiği unutulmamalıdır.

Vücut Hangi̇ Bölgeleri̇ne Li̇posuction Uygulanabi̇li̇r?

  • Karın
  • kalçalar
  • bel ve “can simidi”
  • Çift çene ve boyun
  • üst kollar
  • Uyluklar ve iç uyluklar
  • Buzağılar
Liposuction(fat-removal)

Liposuction Tekni̇kleri̇

Liposuction teknikleri, ameliyat sırasında kullanılan aletlere göre isimlendirilir.

Vaser Li̇posucti̇on

Vaser liposuction, sert yağ dokusunun ses dalgaları ile yağ hücrelerini patlattığı, yağ dokusunun sıvılaştırıldığı ve kullanılan kanüller yardımıyla emildiği bir liposuction tekniğidir.

Tümesan Li̇posucti̇on

Tümesan liposuction, aspirasyon yapılacak bölgeye anestezik, serum, adrenalin ve bikarbonatın enjekte edildiği bir liposuction tekniğidir. Bu teknikte yağın alınacağı bölgeye kanüller yerleştirilerek yağ dokusunda delikler açılır, yağ dokusu emilir ve yağ hücreleri parçalanır.

Lazer Li̇posucti̇on

Lazer liposuction, adından da anlaşılacağı gibi, yağ dokusuna nüfuz etmek için lazer ışınlarının kullanıldığı bir liposuction tekniğidir. En sık tumescent tekniği ile birlikte kullanılır ve sadece lazer liposuction tekniği kullanıldığında yoğun olmayan yağ dokusu için daha uygundur.

Yüzeysel Li̇posucti̇on

Yüzeysel liposuction, hem derindeki hem de cilt yüzeyine yakın fazla yağ dokusunun alınmasını mümkün kılan bir liposuction tekniğidir. Yüzeysel liposuction sonrası cilt daha sıkı ve canlıdır ve bu teknikle inatçı selülitlerden kurtulmak mümkündür.

Emme Yardımlı Li̇posucti̇on

Bu teknikle operasyon sırasında küçük bir tüp kullanılır. Tüp yavaş ve küçük hareketlerle bölgedeki yağ dokusunu yok eder, tahrip olan yağ dokusu emilir.

Güç Yardımlı Li̇posucti̇on

Motorlu liposuction tekniğinde, fazla yağ dokusuna daldırılan kanüllerin ucundaki yağ dokusu bir aletle parçalanır. Özellikle daha yoğun ve daha sert aşırı yağ dokusu için uygundur.

Radyofrekans Yardımlı Li̇posucti̇on

Radyofrekans destekli liposuctionda cilt bipolar radyo frekans cihazı ile ısıtılır. Bu liposuction yönteminin kullanımı sırasında cildin alt tabakası olan dermis tabakasında kolajen artışı meydana gelir. Bu teknikle yapılan liposuction sonrasında hasta daha sıkı bir cilde kavuşur. Liposuction için hangi tekniğin kullanılacağına karar vermek için doktor tarafından detaylı bir muayene önemlidir. Yağ dokusunun sertliği/yumuşaklığı, yoğunluğu/düşüklüğü, derinliği/düzlüğü bu tekniklerden birine karar verirken dikkate alınması gereken faktörlerdir.

Liposuction Öncesi̇ Ve Sonrası

Hasta uygun bir klinik ve doğru doktoru bulduktan sonra mutlaka kalp, şeker veya dolaşım hastalıkları konusunda bilgilendirilmelidir. İşlemin sorunsuz geçmesi için işlemden en az 10 gün önce sigara ve alkol tüketimi durdurulmalıdır. Mevcut alerjiler rapor edilmelidir. Bu dönemde kan sulandırıcı ilaçlar da kesilmeli ve ağrı kesiciler sadece küçük dozlarda kullanılmalıdır. Liposuction sonrası işlemin başarısı ve sağlığınız için en önemli şey doktorun talimatlarına kayıtsız şartsız uymak ve ilaçları düzenli kullanmak ve korse giymektir. İyileşme sürecini geciktirebileceği için iyileşme süreci tamamlanana kadar sigara tüketimi durdurulmalıdır.

KarınGerme(fat-removal)

Sıkça Sorulan Sorular

Li̇posucti̇on Sonrası İyi̇leşme Süreci̇ Ne Kadar Sürer?

Liposuction sonrası iyileşme süresi ortalama 2-4 aydır ve alınan yağ miktarına, kullanılan tekniğe ve hastanın doktorun talimatlarına tam olarak uyup uymadığına bağlıdır. Tavsiye edilen destek korse işlemden sonra 2 hafta giyilmelidir. Ameliyat sonrası oluşan morluk ve şişlik 10 gün içinde tamamen iyileşti. Bu dönemde daha çok sıvı tüketmeli ve bol su içmelisiniz. Doktor tavsiyesi üzerine C ve B vitaminleri içeren diyet takviyeleri alınabilir. Ameliyattan 5-7 gün sonra hasta genellikle kontrollü bir şekilde normal yaşantısına devam edebilir. İlk 3 gün duş alınmamalı ve iyileşme süreci boyunca çok sıcak sudan kaçınılmalıdır. Ameliyattan sonraki ikinci hafta çok yorucu olmamak kaydıyla spora başlanabilir.

Li̇posucti̇on Sonrası Kalıcı İz Kalır Mı?

Liposuction sırasında, tam iyileşme süreci tamamlandıktan sonra izlerin artık görünmemesi için çok küçük kesiler yapılır. Ancak hastanın cilt hassasiyetine bağlı olarak minimal bir iz kalması olasıdır.

Li̇posucti̇on İçi̇n Ki̇lo Sınırı Var Mı?

Liposuction, kilo vermek için değil, vücudu şekillendirmek için yapılan ameliyattır. İşlem sırasında maksimum 6-8 kilo yağ alınır. Bu nedenle obezite sorunu olan ve 15 kilodan fazla kilo fazlası olan kişiler için uygun değildir. Yani herhangi bir kilo sınırı yoktur ancak operasyon kişinin vücut kitle indeksine, boy/kilo/yağ oranına göre değişir.

Li̇posucti̇on İçi̇n Alt Veya Üst Yaş Sınırı Var Mı?

Herhangi bir plastik cerrahi gibi liposuction da sadece fiziksel gelişimini tamamlamış 18 yaşını doldurmuş kişilere yapılmalıdır. Hastanın sağlık durumu elverdiği sürece üst yaş sınırı yoktur.

Li̇posucti̇on Kalıcı Bi̇r İşlem Mi̇di̇r?

Liposuction kalıcı bir operasyondur. Kişi ileride kilo alsa bile liposuction bölgesindeki yağ miktarı daha az olacaktır. Fazla yağ dokusu alınmış olsa da operasyondan sonra diyet ve egzersize önem verilmelidir. Bu sayede liposuction kalıcı sonuçlar sağlar.

Hem Erkekler Hem Kadınlar Li̇posucti̇on Yaptırabi̇li̇r Mi̇?

Liposuction, bölgesel yağlarından kurtulmak isteyen herkesin uygulayabileceği estetik bir operasyondur. Vücut kitle indeksi 25’ten fazla olmayan, vücudunun estetik görünümünden memnun olmayan ve sağlık durumu ameliyat için uygun olan herkese uygundur.

Li̇posucti̇on İle Bi̇rden Fazla Bölgeden Yağ Almak Mümkün Müdür?

Liposuction ile 6-8 kilo fazla yağ dokusu, yani yağ emilim sınırı olmadığı sürece vücudun farklı bölgelerinden yağ alınması mümkündür. Fazla yağ dokusunun alınması gereken durumlarda, farklı bölgelerden yağ alınması şartıyla bir hafta içinde tekrar liposuction yapılması mümkündür. Aynı yerde ikinci bir liposuction için 1,5 ay geçmesi gerekir.

Li̇posuction Fi̇yatları 2022

Liposuction fiyatları alınacak yağ miktarına, kullanılan tekniğe, alınacak alan sayısına ve aspirasyon yapılacak bölgeye göre değişmektedir. Bu nedenle daha doğru bir fiyat teklifi için mutlaka bir doktor muayenesi yapılmalı ve operasyonda kullanılacak teknik ile alınacak yağın miktarı ve bölgesi belirlenmelidir. Detaylı bilgi ve fiyat talepleriniz için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Güzelli̇k Turi̇zmi̇nde Li̇posucsi̇yonun Yeri̇

En son teknoloji ve tekniklere sahip lüks klinikleri, deneyimli cerrahları ve kaliteli hizmeti sayesinde dünyanın en popüler destinasyonlarından biri olan Türkiye, özellikle İstanbul’da uygun fiyat politikası sayesinde tüm ülkelerden hastaları ağırlamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP