Meme Estetiği (Mamoplasti) İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

FORGOT YOUR DETAILS?

Meme Estetiği (Mamoplasti) İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

meme estetiği ameliyatı

Meme Esteti̇ği̇ (Mamoplasti̇)

Meme cerrahisi günümüzde hem estetik hem de sağlık nedenleriyle yapılan cerrahi bir işlemdir. Gelişimini tamamlamamış, hamilelik sonrası şekil bozukluğu olan, asimetrik olan, boyutundan dolayı sırt ağrısına neden olan veya hastanın görünümünden memnun olmayan memeler için sağlıklı ve başarılı bir çözümdür.

Meme Cerrahi̇si̇ Türleri̇

Meme Büyütme (Büyütme Mamoplasti̇)

Meme büyütme ameliyatları arasında en popüler olanı meme büyütmedir. Vücut büyüklüğüne ve yapısına göre küçük kalmış veya hamilelik ve emzirme sonrası küçülmüş az gelişmiş göğüsler için kullanılır. Meme büyütme, meme dokusunun altına protez veya implant adı verilen, esas olarak silikondan yapılmış doğal bir malzeme yerleştirilerek meme boyutunu ve meme hacmini artıran cerrahi bir işlemdir. Bu implantlar meme başı, meme altı kıvrımı, koltuk altı kesileri veya göbek deliğinden sokularak yerleştirilir. Farklı boyutlarda yuvarlak ve gözyaşı damlası olmak üzere 2 tip implant vardır. Kullanılacak protezin şekli, hastanın isteklerine göre meme ve göğüs yapısı, boy, kilo ve vücut ölçüleri dikkate alınarak doktorla görüşülerek belirlenir.

Meme Büyütme Nedenleri̇

 • Gebelik sonrası memelerin deformasyonu, sarkması ve küçülmesi.
 • Kişinin kalça ve beline göre göğsün orantısızlığı.
 • Yaşına ve vücut yapısına göre çok küçük gelişmemiş göğüsler.
 • Kilo alıp verme sonrası deformasyon.
 • asimetrik meme büyüklüğü

Meme Büyütme Öncesi̇ Ve Sonrası Nelere Di̇kkat Edi̇lmeli̇di̇r?

 • Sigara ve alkol tüketiminden uzak durmak.
 • Ameliyattan en az on gün önce kan sulandırıcı ilaçlar kesilmelidir.
 • Ameliyattan 8 saat önce bir şey yiyip içmemelisiniz.
 • 40 yaş altı hastalar önceden ultrason, 40 yaş üstü hastalar mamografi çektirmelidir.
 • 1.5 – Ameliyattan 2 ay sonra ağır sporlar yapılmamalıdır.
 • Ameliyattan sonraki ilk hafta araba kullanmayınız, 3 hafta boyunca ağır yük taşımayınız ve kollarınızı yukarı doğru gerdirmeyiniz.
 •  İlk 15 gün terlemekten kaçının.
 •  En az 3 ay balenli sutyen giyilmemelidir.
meme-estetiği(breast-aesthetics)

Sıkça Sorulan Sorular

Meme Büyütme Ameli̇yatı Ne Kadar Sürer?

Normal bir meme büyütme operasyonu yaklaşık 1,5 ila 2 saat sürer.

Meme Büyütme Ameli̇yatı Nasıl Yapılır?

Meme büyütmede seçilen implant ya meme altı kıvrımından, meme ucundan, koltuk altından ya da göbek deliğinden memeye yerleştirilir.

Meme Büyütme Ameli̇yatı Sonrası İyi̇leşme Süreci Ne Kadar Sürer?

Meme büyütme ameliyatı sonrası iyileşme süreci hastanın iyileşme hızına bağlı olarak ortalama 2-3 hafta sürer.

Meme Büyütme Ağrılı Bi̇r İşlem Mi̇di̇r?

Meme büyütme operasyonu genel anestezi altında yapıldığı için hasta operasyon sırasında herhangi bir ağrı hissetmez. Ameliyattan sonra yanlış hareketler yaparsanız hafif ağrılar oluşabilir. Bu durumda hafif ağrı kesiciler tüketilebilir.

Meme Büyütmede Ne Tür İmplantlar Kullanılır?

İki tip meme büyütme implantı vardır: salin implantlar ve silikon implantlar. Bu iki implant arasındaki tek fark dolgudur. Silikon implant adından da anlaşılacağı gibi iç kısımda silikon dolgudan oluşur. Günümüzde silikon implantlar daha doğal görünmeleri, daha az yırtılma ihtimalleri olması, daha doğal hissetmeleri ve meme bezlerinin altına yerleştirilebilmeleri nedeniyle daha çok tercih edilmektedir.

Ne Tür Si̇li̇kon İmplantlar Var?

2 tip silikon implant vardır: yuvarlak ve gözyaşı damlası. Yuvarlak implantlar küresel ve düzenlidir. Damla şeklindeki implantlar ise daha dolgun bir alt kısma ve düzleştirilmiş bir üst kısma sahiptir. Şeklinden dolayı yuvarlak implantın dekolte bölgesini daha fazla doldurduğu söylenebilir. Gözyaşı implantları ise meme yapısına daha uyumlu bir şekil ile daha doğal bir görünüm elde etmek isteyen hastalar tarafından tercih edilmektedir.

Hasta İmplant Şekli̇ni̇ Seçebi̇li̇r Mi̇?

Elbette hasta implant şeklini kendisi seçebilir. Ancak meme yapısı, sarkıklığı ve durumuna göre doktor farklı bir varyant öneriyorsa doktor tavsiyesine uyulmalıdır. Bu durumda, tıbbi muayenenin deneyimine ve teşhisine güvenmeniz ve işi uzmana bırakmanız önerilir.

Meme Büyütme İçi̇n İmplant Hangi̇ Kri̇terlere Göre Seçi̇li̇r?

Bu kapsamda hastanın isteğinin yanı sıra doktor tavsiyesi de belirleyici olmaktadır. Seçilen implantın boyutu hastanın vücut yapısı ve ölçüleri ile uyumlu olmalıdır. Şekil yine doktor tavsiyesine göre, meme yapısı ve deformasyon durumuna göre ve yine kişinin isteklerine göre seçilmelidir.

Meme Büyütme Ameli̇yatindan Sonra Emzi̇rmek Mümkün Mü?

Ameliyat meme bezlerine ve süt kanallarına herhangi bir müdahale içermediği ve meme dokusu veya kasının altına dokunulmadan implant yerleştirildiği için meme implantları ile emzirmeye engel bir durum yoktur.

Meme Büyütmede Kullanılan İmplantlar Güvenli̇ Mi̇di̇r?

Ameliyatta kullanılan implantlar silikon bazlı olduğu için herhangi bir hasar veya yan etki riski yoktur. Bu implantlar Dünya Sağlık Örgütü tarafından onaylanmıştır.

Meme İmplantları Ömür Boyu Vücutta Kalabi̇li̇r Mi̇?

Silikon implantların dayanıklılığı için ameliyat sonrası bakım ve doktor talimatlarına uyulması çok önemlidir. Uygun bakım ile silikonun hizmet ömrü ortalama 20 yıl olarak tahmin edilebilir.

Meme Büyütme Ameli̇yatından Sonra İmplantı Büyütmek, Küçültmek Veya Çıkarmak Mümkün Müdür?

İmplantı değiştirmek elbette mümkündür. Hastanın ideali zamanla değişebilir, bu nedenle daha önce kullanılan implant daha büyük veya daha küçük olanla değiştirilebilir, bu da sıkılaştırılabilir veya kırışıklığı giderilebilir.

Meme Büyütme Lokal Anestezi̇ İle Mi̇ Yoksa Genel Anestezi̇ İle Mi̇ Yapılır?

Çoğu meme büyütme ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Hastanın isteğine göre sedasyon tekniği ile lokal anestezi ile de yapılabilir.

Meme Büyütme Ameli̇yatından Ne Kadar Sonra Çalışamazsınız?

Bu sorunun cevabı hastanın çalışmasına bağlıdır. Hastanın ofis işi varsa dinlenme süresi yaklaşık bir haftadır. Fiziksel olarak ağır işlerde ise süre uzar.

Meme Büyütme Sonrası Kalıcı İz Kalır Mı?

Meme büyütmede kesiler genellikle görünmeyen yerlerdedir. İyileşme sürecinde izler görünürse zamanla yok olurlar.

Meme Küçültme (Küçültme Mammaplasti̇)

Aşırı iri göğüslere bağlı aşırı terleme, deri döküntüleri, sırt ağrısı, boyun ağrısı, kollarda uyuşma, sarkma veya görünüm değişikliği gibi optik şikayetler gibi sorunları düzeltmek için meme küçültme ameliyatı yapılır. Daha estetik bir görünüm oluşturmak için fazla deri ve yağ dokusunun alındığı cerrahi bir işlemdir.

Meme Küçültme Öncesi̇ Ve Sonrası Nelere Di̇kkat Edi̇lmeli̇di̇r?

 • İşlemden önceki 8 saat boyunca hiçbir şey yiyip içmemelisiniz.
 • İşlemden en az 10 gün önce sigara içmemeli ve işlemden en az iki gün önce alkol kullanmamalısınız.
 • 10 gün süreyle kan sulandırıcı ilaçlardan kaçınılmalıdır.
 • İşlemden sonra 15 gün boyunca yüzüstü yatmamalısınız.
 • Şok ve titreşimlerden kaçınılmalıdır.
 • Daha hızlı iyileşme süreci için sigaradan kaçınılmalıdır.
 • Yorucu sporlardan ve ağır yük taşımaktan kaçınmalısınız
 • Ameliyattan sonra hasta kendini daha hafif hissedecek ve yaşam kalitesi artacaktır.
meme-estetiği(breast-aesthetics)2

Sıkça Sorulan Sorular

Meme Küçültme Ne Kadar Sürer

meme küçültme ortalama 2,5 – 4 saat sürer.

Meme Küçültme Nasıl Yapılır?

Meme küçültme sırasında fazla deri ve yağ dokusu alınır. Hastanın uygunluğuna bağlı olarak bu işlem T-cut veya Lollipop insizyonu kullanılarak gerçekleştirilir.

Meme Küçültme Neden Yapılır?

Hastanın yaşam kalitesini yükseltmek için estetik amaçlı birçok meme küçültme işlemi yapılmaktadır. Vücut yapısı ve boyuna göre orantısız olarak büyük olan göğüsler kişinin sırt, boyun ve kol ağrısı yaşamasına, nefes almada zorluk yaşamasına veya ellerde uyuşmaya neden olabilir. Hacimleri nedeniyle zayıflık oluşabilir ve döküntü, egzama, mantar gibi hastalıklara neden olabilir. Meme küçültme ameliyatı ile tüm bu sorunlar giderilebilir.

Meme Küçültme Ameli̇yatından Sonra Hastanede Kalış Süresi̇ Ne Kadardır?

İşlemden bir gece sonra hasta müşahede için hastanede kalır ve ertesi gün taburcu edilebilir.

Meme Küçültme Ameli̇yatı Sonrası İyi̇leşme Süreci̇ Ne Kadar Sürer?

İşlemden 4 saat sonra hastanın kalkıp tekrar yemek yemesine izin verilir. İyileşme süreci hastadan hastaya değişir. İşlemden sonra bir hafta boyunca hasta doktorun önerdiği antibiyotik ve ağrı kesicileri alır. Pansuman ilk hafta iki kez değiştirilecek ve sekiz hafta boyunca yumuşak destekli sütyen giyilmelidir. İkinci pansuman değişiminden sonra hasta günlük hayatına temkinli bir şekilde dönebilir. Ameliyat bölgesindeki morluklar ve ödemler 2-3 hafta sonra azalır.

Meme Küçültme Sırasında Görünür, Kalıcı İzler Oluşur Mu?

Ameliyatta kullanılan tekniğe ek olarak hastanın cilt tipi ve hassasiyeti de iz kalmasında rol oynar.

Meme Küçültme Ağrılı Bi̇r İşlem Mi̇di̇r?

İşlem genel anestezi altında yapıldığından işlem sırasında herhangi bir ağrı hissedilmez. İşlem sonrası ağrı hastadan hastaya değişir ve doktorun verdiği ağrı kesiciler sayesinde çabuk geçer.

Meme Küçültme Ameli̇yatindan Sonra Ne Zaman İşe Dönebi̇li̇rsi̇ni̇z?

İşlemden bir hafta sonra hasta dinlenmeli ve daha sonra işine dönebilir.

Meme Küçültme Sonrası Memeler Tekrar Büyüyebi̇li̇r Mi̇?

İşlemden sonra hasta doktorun talimatlarına uymazsa, diyete ve aşırı kilo alımına dikkat etmezse, ayrıca hamilelikte meme tekrar büyüyebilir.

Meme Küçültme İçi̇n Yaş Sınırı Var Mı?

18 yaşından küçük hastalar meme küçültme ameliyatı için uygun değildir. Meme küçültme ameliyatı için üst yaş sınırı yoktur, hastanın sağlık durumu izin verdiği sürece işlemin önünde hiçbir engel yoktur.

Meme Kanseri̇ Açısından Meme Küçültme Bi̇r Ri̇sk Mi̇di̇r?

Yapılan araştırmalara göre memedeki fazla dokunun alınması kanser riskini azaltıyor ve bu nedenle kanser nedeni değil.

Meme Küçültme Emzi̇rmeye Engel Mi̇di̇r?

Meme küçültme ameliyatı meme bezlerine veya meme dokusuna herhangi bir müdahale gerektirmediği için emzirmede herhangi bir kısıtlama yoktur. Meme küçültme ameliyatından sonra her zamanki gibi emzirebilirsiniz.

İki̇nci̇ Kez Meme Küçültme Yapılabi̇li̇r Mi̇?

Göğüsler ilk ameliyattan sonra henüz istenilen şekle gelmemişse ikinci bir meme küçültme ameliyatı yapılabilir. İki operasyon arasında en az bir yıllık bir süre olmalıdır.

Meme Küçültme Fiyatları 2022

Göğüs küçültme fiyatları güvendiğiniz klinik tarafından belirlenir. Detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçin.

Güzelli̇k Turi̇zmi̇nde Meme Küçültmeni̇n Önemi̇

Türkiye, meme küçültme ve diğer estetik ameliyatlarda dünyanın tüm ülkelerinden hastaların başlangıç ​​noktasıdır. İstanbul, dünyaca ünlü hastaneleri, yurtdışındaki doktorları ve başarılı sonuçları ile en popüler şehirler arasında yer almaktadır. Uygun fiyatlar ile birleştiğinde Türkiye, meme küçültme söz konusu olduğunda muazzam bir popülerlik kazanıyor.

Meme Di̇kleşti̇rme (Mastopeksi̇)

Meme dikleştirme, yaş, hamilelik veya kilo alıp verme gibi nedenlerle bozulmuş, sarkmış ve deforme olmuş memelerin eski haline döndürülmesi için yapılan cerrahi bir işlemdir.

Meme Di̇kleşti̇rme Öncesi̇ Ve Sonrası Nelere Di̇kkat Edi̇lmeli̇di̇r?

 • Tüm cerrahi işlemlerde olduğu gibi ameliyattan en az on gün önce sigarayı bırakmalı ve ameliyattan en az iki gün önce alkol kullanmamalısınız.
 • İşlemden 8 saat önce hiçbir şey yenilmemeli ve içilmemelidir.
 • İşlemden en az 10 gün önce kan sulandırıcı ilaç kullanmaktan kaçınmalısınız.
 • İşlemden sonra 15 gün yüz üstü yatmayın/uyumayın.
 • Şok ve titreşimlerden kaçınılmalıdır.
 • Daha hızlı iyileşme süreci için sigaradan kaçınılmalıdır.
 • Yorucu sporlar yapılmamalı ve ağır yük kaldırılmamalıdır.
meme-estetiği(breast-aesthetics)3

Sıkça Sorulan Sorular

Meme Di̇kleşti̇rme Nasıl Yapılır?

Sarkma ve deformitesi daha az olan hastalarda mini germe, sarkması ve deformitesi fazla olan hastalarda ise tam germe yapılır. Mini germede meme başı etrafındaki mor halkaların dışından areola olarak tanımladığımız kesi yapılır ve fazla doku çıkarılır. Areola ve meme başı, memenin hacmine ve durumuna en uygun yere 1-2 cm kaydırılır. Daha şiddetli meme sarkması olan hastalarda fazla dokuyu çıkarmak için ters T şeklinde bir kesi yapılır ve areola ve meme başı 8 cm veya daha fazla yer değiştirir. İşlem ortalama 2 saat sürmektedir.

Meme Di̇kleşti̇rme Sonrası İyileşme Süreci̇ Ne Kadar Sürer?

Meme dikleştirme sonrası ilk gece hasta müşahede için klinikte kalır. Doktor tavsiyesi üzerine hasta operasyondan sonra ortalama bir hafta süreyle kol hareketlerini minimumda tutmalıdır. Ödem ve morluklar 5-10 gün içinde iyileşir. Bu işlem sırasında da 6 hafta boyunca doktor tarafından tavsiye edilen balensiz ve yumuşak bir sutyen giyilir.

Göğüs Di̇kleşti̇rmeden Sonra Ne Zaman İşe Dönebi̇li̇rsi̇ni̇z?

Meme dikleştirme sonrası özellikle kol hareketlerinin kısıtlanması gerektiği için yaklaşık bir hafta dinlenme süresi önerilir. Şok ve titreşimlerden kaçınılmalıdır. Bir hafta sonra hasta işine dönebilir.

Göğüs Di̇kleşti̇rmeden Sonra Ne Zaman Tekrar Egzersi̇z Yapmaya Başlayabi̇li̇ri̇m?

İşlem sonrası ilk iki hafta herhangi bir spor yapmamalısınız, sonrasında hafif sporlara başlayabilirsiniz. Kol hareketlerinin çok olduğu sporlardan şimdilik uzak durulmalıdır. İşlemden 5 hafta sonra hasta her zamanki gibi spora devam edebilir.

Meme Di̇kleşti̇rme Sonrası Meme Ne Zaman Son Şeklini Alır?

Ameliyattan yaklaşık 6 ay sonra meme son şeklini almıştır. Bu süre zarfında darbelerden ve titreşimlerden kaçınılmalıdır.

Meme Di̇kleşti̇rmeden Sonra Emzi̇rmek Hala Mümkün Mü?

Evet, operasyon sırasında meme bezlerine ve meme dokusuna herhangi bir müdahale yapılmadığı için emzirmenin önünde hiçbir engel yoktur.

Meme Di̇kleşti̇rme Sırasında Meme Büyütme/küçültme Yapılabilir Mi̇?

Meme dikleştirme sırasında meme büyütme veya küçültme yapmak mümkündür. Büyütülecek veya küçültülecek olan göğüsler sarkık ve deforme ise bu, sizi tedavi eden doktor tarafından konsültasyon sırasında önerilecektir.

Meme Di̇kleşti̇rmede Kalıcı İz Kalır Mı?

Meme dikleştirme sonrası iz oluşumu hastanın cilt hassasiyetine, alışkanlıklarına ve kullanılan tekniğe bağlıdır. Kişinin cildi hassassa ve hasta sigara içiyorsa hafif bir iz kalabilir. Ancak bu iz memenin yeni genel görünümünü bozmaz.

Meme Di̇kleşti̇rme Fiyatları 2022

Meme dikleştirme fiyatları klinikten kliniğe değişmektedir. Meme dikleştirme ile aynı zamanda bir büyütme veya küçültme de yapılırsa, maliyetlerin de farklı değerlendirilmesi gerekir. Muayene sırasında, hasta doktor tarafından yapılan masraflar hakkında bilgilendirilecektir. Detaylı bilgi ve fiyat talepleriniz için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Güzelli̇k Turi̇zmi̇nde Meme Di̇kleşti̇rmeni̇n Önemi̇

Türkiye meme dikleştirme için popüler bir destinasyondur. İstanbul, nitelikli tıp uzmanları ve son teknoloji ile donatılmış klinikleri ve başarılı sonuçları ile meme dikleştirme ameliyatı konusunda dünya pazarında adından söz ettirmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP