Mide Balonu (Gastrogastrik Balon) Nedir? Hangi Durumlarda Kullanılır?

FORGOT YOUR DETAILS?

Mide Balonu
(Gastrogastrik) Nedir? Hangi Durumlarda Kullanılır?

Mide Balonu (Gastrik Balon) Nedir?

Mide balonu, adından da anlaşılacağı gibi, içi sıvı veya hava ile doldurulmuş balon şeklinde, mavi tıbbi sınıf silikon bir malzemedir. Mide balonu endoskopik olarak mideye yerleştirilir ve şişirilir. Vücut kitle indeksi 27-40 arasında olan ve ameliyatsız kilo vermek isteyen kişilerde uygulanan bir işlemdir. Yerleştirilen balon mideyi küçülterek kişinin daha az yemesine neden olur ve yiyeceklerin mideyi daraltarak geçişini yavaşlatır, daha sonra açlık hissinin yerleşmesine neden olur. İşlemin başarısı için önemli bir faktör, hastanın tükettiği kaloriyi bir beslenme uzmanı yardımıyla hesaplamasıdır.

Mide balonunun kullanım ömrü 4,5-6 ay veya bir yıldır. Bu süre kişinin vücut kitle indeksi, vermek istediği kilo miktarı ve beslenme alışkanlıklarına göre belirlenir. Mide balonu ile mevcut vücut ağırlığının %15-30’u kısa sürede kaybedilebilmektedir. Amaç kas değil yağ yakmak. Bu, hastanın iradesine, ayrıca tedavi eden uzmana ve destekleyici beslenme uzmanına bağlıdır. İşlem sonrasında hastanın midesi küçülecek, beslenme uzmanı yardımıyla beslenme alışkanlıkları düzelecek ve kalori ihtiyacı belirlenecektir. Mide balonu çıkarıldıktan sonra hasta bu yeni alışkanlıklarını sürdürürse sonuç kalıcı olacaktır.

Mide Balonu Çeşitleri Nelerdir?

  • Medsil Balon: Bir Rus üreticinin Türkiye’de en çok kullanılan, vücutta 6 ay kalabilen mide balonudur. Sızdırmazlık oranı çok yüksektir.
  • Orbera Balonu: Vücutta 12 ay kalabilen Amerikan marka mide balonudur.
  • Spatz 3 Balon: Mide içine yerleştirildikten sonra gerektiğinde şişip söndürülebilen tek balon çeşididir. 12 ay için uygundur.
  • Allurion Elips Balon: Yutulan ve mideye yerleştirilen tek balon türüdür.
  • Anestezi veya endoskopi gerekmez. Takıldıktan 4-5 ay sonra midede erir ve ekstraksiyona gerek kalmadan vücuttan atılır.
Mide Balonu(gastric-balloon)

Mide Balonu (Gastrik Balon) Hangi Durumlarda Kullanılır?

Diyette başarılı, spora hevesli olmayan, ameliyat istemeyen veya tıbbi durumu ameliyata izin vermeyen, kilolarından rahatsız olan ve vücut kitle indeksi 27-40 arasında olan kişiler uygundur. Kişinin kilo vermesi gerekiyorsa bazen ameliyattan önce bir mide balonu yerleştirilir.

Mide Balonu (Gastrik Balon) Ne Zaman Yerleştirilemez?

Mide balonu uygulaması hamilelerde, kortizon tedavisi görenlerde ve ülser, gastrit, kanser gibi mide rahatsızlıkları olan kişilerde ve vücut kitle indeksi 27’nin altında olan kişilerde kullanılmaz. Daha önce mide ameliyatı olmuş ve kan pıhtılaşma bozukluğu olan kişiler de mide balonu uygulamasına uygun değildir.

Sıkça Sorulan Sorular

Mide Balonu İçin Yaş Sınırı Var Mı?

Mide balonu uygulaması için kişinin 18 yaşını doldurmuş ve fiziksel gelişimini tamamlamış olması gerekmektedir. Herhangi bir üst yaş sınırı yoktur, kişinin sağlığı yerindeyse ve kilo verme hedefi varsa uygulamanın önünde hiçbir engel yoktur.

Herkes Mide Balonu İçin Uygun Mu?

Fazla kilolarından rahatsız olan, sağlık veya estetik nedenlerle kilo vermek isteyen ve sağlık durumu bu uygulamaya engel olmayan tüm erkek ve kadınlara mide balonu uygulanabilir.

Mide Balonu Yerleştirmek Ne Kadar Sürer?

Balonun mideye yerleştirilmesi yaklaşık 10-15 dakika sürer.

Mide Balonu Takıldıktan Sonra İyileşme Süreci Ne Kadar Sürer?

Mide balonu cerrahi bir işlem olmadığı için işlemden hemen sonra hasta taburcu edilir ve normal hayatına dönebilir. İşlemden sonraki ilk birkaç gün hafif ağrı, bulantı, kusma ve kramp gibi belirtiler normaldir. Bu balonun mideye uyumu ile alakalıdır.

Mide Balonu Patlayabilir Mi?

Mide balonu patlamaz. Ancak nadir durumlarda mide aşırı asit salgılarsa perforasyon meydana gelebilir. Hasta idrarında mavimsi bir renk değişikliği fark ederse, bir doktora görünmek önemlidir.

Yerleştirilen Balon Vücuda Zararlı Mı?

Mide balonları dünya çapında güvenle kullanılmaktadır. Vücuda zarar vermeyen medikal silikon malzemeden üretilmiştir. Mide adaptasyonu sırasında hafif yan etkiler oluşabilse de bunlar kolaylıkla tedavi edilir.

Mi̇de Balonu Uygulaması Kalıcı Mıdır?

Başarı ve kalıcılık kişinin iradesine bağlıdır. Mide balonu midede kaldığı sürece hasta düzenli beslenme alışkanlığını benimser ve böylece hafif kilo verir. Balon çıkarıldıktan sonra yeme alışkanlıkları değiştirilmezse ve sağlıklı beslenmeye devam edilirse uygulama kalıcıdır. Ancak hasta eski alışkanlıklarına dönerse midenin genişlemesi ve tekrar kilo alımının olması elbette mümkündür.

Mide Balonu Nasıl Çıkarılır?

Endoskopik işlemle mideye yerleştirilen mide balonu da midedeki balon söndürüldükten sonra endoskopik işlemle ağızdan çıkarılır. Bu işlem yaklaşık 15 dakika sürer.

Mide Balonu Genel Anestezi İle Mi Yoksa Lokal Anestezi İle Mi Takılır?

Bu operasyon genel anestezi altında yapılır.

Mide Balonu (Gastrik Balon) Fiyatları 2023

Mide balonu fiyatları kullanım süresine, doktorun deneyim ve uzmanlığına, hastanenin teknolojik donanımına göre değişiklik gösterebilir. Detaylı bilgi ve fiyat talepleriniz için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Mide Balonunun Güzellik Turizmindeki Önemi

Nitelikli tıp uzmanları, ileri teknolojik donanıma sahip hastaneleri, işlerinde uzman ve memnuniyet odaklı olması ve uygun fiyatlar sunması nedeniyle Türkiye, mide balonu için dünya çapında popüler bir destinasyondur. Uzman doktorları ve lüks hastaneleri, beş yıldızlı otelleri ve mide balonu işlemleri için kişiye özel transfer hizmeti sunan acenteleri ile İstanbul bunun merkezidir. Fazla kilo ve obezite sorunu evrenseldir. Bu nedenle bahsedilen faydalar, Türkiye’yi mide balonu işlemlerinde en popüler ülkeler listesinin başına yerleştiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP