Mide Küçültme Ameliyatı İle Kaç Kilo Verebilir?

FORGOT YOUR DETAILS?

Mide Küçültme Ameliyatı İle Kaç Kilo Verebilir?

Tüp mide ameliyatı olarak da bilinen mide küçültme ameliyatı, modern zamanların en büyük sorunlarından biri olan obezite ameliyatının en önemli tedavisinden biridir.

Düzensiz ve sağlıksız beslenme, aşırı stres veya travma sonucunda oluşan ve sürekli artan kilo alımı, hareket kabiliyetini kısıtlayarak ve sağlığı bozarak yaşam düzenlerini yerine getirir.

Fazla kilolu olmak sadece kalp hastalığı, diyabet ve terapia yol açmaz, aynı zamanda doğum, kanser ve inme gibi durumlara da neden olabilir. Ek olarak, önemli sağlık ve psikolojik bozulmalardır.

Bu olumsuz engellemeleri ortadan kaldırma, acı eleklere hem fiziksel hem de zihinsel olarak yardımcı olur.

Bedensel olduğu kadar ruhsal sağlık da onları kullanmak için kullanılan mide küçültme ameliyatları her geçen gün daha fazla rağbet görüyor.

Mide Küçültme Ameliyatı

Mide küçültme ameliyatı genel anestezi altında laparoskopik yani kapalı olarak yapılır.

Laparoskopik cerrahi işlemlerde iyileşme süreci daha hızlıdır ve işlem sonrası ağrı daha az olur.

Mide küçültme ameliyatında midenin %80'i alınarak kişinin daha az yiyerek tok hissetmesi sağlanır.

Mide küçültme ameliyatı iki şekilde yapılır. İlki tüp mide ameliyatı olarak bilinir.

Daha önce de bahsedildiği gibi midenin %80'inin çıkarıldığı ve yerine ince uzun bir tüp takıldığı cerrahi bir işlemdir. İkincisi, vücut kitle indeksi çok yüksek olan kişiler, özellikle tip 2 diyabet hastaları için uygundur. Gastrik bypass adı verilen bir mide küçültme ameliyatıdır.

Mide Küçültme Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

İşlem yaklaşık 1,5 saat sürer ve laparoskopik olarak yapılır, bu nedenle ağrı çok az olur veya hiç olmaz.

Ameliyat sırasında midenin hem girişine hem de çıkışına dokunulmadığı ve sindirim sistemi ameliyattan etkilenmediği için yan etkisi çok az olan çok güvenli bir cerrahi işlemdir.

Mide Küçültme Ameliyatı Kimlere Uygundur?

Mide küçültme için en önemli kriterlerden biri vücut kitle indeksidir.

Vücut ağırlığının boy uzunluğunun karesine bölünmesiyle (kg/m²) hesaplanır.

BMI böylece şu değerleri sınıflandırır: 18.5'in altındaki değerler ideal kilonun altındadır.

18,5 ile 24,9 arasındaki değerler ideal aralıktadır.

25 ile 29,9 arasındaki puanlar ideal kilonun,

30 ile 39,9 arasındaki puanlar ise ideal kilonun oldukça üzerindedir ve obezite olarak adlandırılır.

40'ın üzerindeki herhangi bir şey morbid obezite olarak kabul edilir.

Vücut kitle indeksinin ideal kilonun önemli ölçüde üzerinde olduğu yani 30 ile 39,9 arasında olduğu durumlarda hastanın mide küçültme ameliyatına uygun olup olmadığı tıbbi değerlendirme ile belirlenir.

BKİ 40'ın üzerinde ise hasta işlem için uygundur.

Aşırı kilolu  ve kilolu olmasına bağlı olarak tip 2 diyabet, yüksek tansiyon ve uyku apnesi gibi hastalıkları bulunan, vücut kitle indeksi 30'un üzerinde olan kişiler mide küçültme ameliyatı için uygundur.

Mide Küçültme Ameliyatı İçin Yaş Sınırlaması Var mı?

Kilo vermenin en sağlıklı yolu egzersiz ve diyettir. Bu da sağlıklı beslenme alışkanlığının kazanılması ve sürdürülmesi şartıyla zaman alır ve yoğun bir çaba gerektirir.

Kişi bu durumlara rağmen kilo veremiyorsa, kilo verme sürecini kısaltmak istiyorsa, spor ve diyet uygulayamıyorsa mide küçültme ameliyatı faydalıdır. Prosedür genellikle hiçbir risk içermez ve uzun süreli başarılı sonuçlar verir.

Yukarıdaki durumlar göz önüne alındığında mide küçültme ameliyatı için herhangi bir yaş sınırı yoktur. Ancak hastanın 18 yaşını doldurmuş olması gerekir, aksi takdirde yasal vasisinin onayı gerekir. 65 yaşından itibaren hastanın sağlık durumuna göre uygunluğu belirlenir. Bu nedenle 18 yaş altı ve 65 yaş üstü hastalar için en önemli faktör tıbbi değerlendirmedir.

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci ve Dönem

Mide küçültme daha önce de bahsedildiği gibi laparoskopik yani "kapalı ameliyat" şeklinde yapılır.

Derin kesi yapılmadığı ve küçük bir delikten cerrahi müdahale yapıldığı için iyileşme süreci kısadır ve hasta günlük hayatına hızla dönebilir.

İşlem sonrasında kişi kontrol amaçlı bir gece hastanede kalır. Mide küçültme ameliyatından sonra hasta ilk akşam kalkabilir ve hafif hafif yürümeye başlayabilir.

Mide küçültme işleminden sonra özellikle ilk dönemde beslenmenize dikkat etmeli, doktor tavsiye ve talimatlarına uymalısınız. Özellikle ilk günlerde sıvı beslenmenin midenin toparlanma sürecine olumlu etkisi vardır.

Sağlıklı sonuçlara ulaşmak için diyetin bir beslenme uzmanı gözetiminde uygulanması önemlidir.

Mide Küçültme Ameliyatı ile Kaç Kilo Verebilir?

Vücut kitle indeksinize ve kilo verme hedeflerinize göre değişir.

VKİ ve istenilen kilo vermeye bağlı olarak ilk ayda 10 – 15 kg arası kilo kaybının mümkün olduğu söylenebilir.

Üçüncü ayın sonunda ise mevcut fazla kiloların %30 oranında azaltılması hedeflenir.

Mide ameliyatından sonra kilo vermek, diyetinizi değiştirmek, egzersiz yapmak ve doktor tavsiyeleri doğrultusunda sağlıklı bir yaşam sürmek, başarılı sonuçlar ve tatmin edici bir genel tablo ortaya çıkaracaktır.

Hastanın tüm yönergelere uyması durumunda kilo kaybı ilk 18 ay devam edecektir. İlk altı ayda hedef kilo kaybı haftada 1-2 kg'dır.

İşlemden sonraki ilk yılda beklenen kilo kaybı fazla kilonun %60'ı kadardır. 18. aydan sonra bu oran %80'e kadar çıkmakta ve hasta hem sağlık hem de ideal kilosu açısından her geçen gün daha iyiye gitmektedir.

Güzellik Turizminde Mide Küçültme İşleminin Önemi

Türkiye, dünya standartlarında hizmet veren acenteleri, dünya standartlarına uygun son teknoloji ve ekipmanları, önde gelen hastaneleri ve konusunda uzman, deneyimli ve güvenilir doktorları ile mide küçültme ameliyatı için dünya çapında talep görmektedir.

Buna bir de uygun fiyat politikası eklendi.

Türkiye, en yüksek müşteri memnuniyeti için gerçekleştirilen sayısız prosedür nedeniyle güzellik turizmi açısından çok yüksek bir önceliğe sahiptir ve itibarı her geçen gün artmaktadır.

Türkiye, mide küçültme ameliyatı için dünya metropolü ve İstanbul, Türkiye'deki ana uğrak limanıdır.

En önemli kurumlardan biri de İstanbul'da acenta olarak VIP hizmet veren kuruluşlardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP